Aktuálny oznam
Obec Nitrianske Rudno IČO: 318 345 Sídlo: Hlavná 1, 972 26 Nitrianske Rudno Kontakt: ocu.nitrianskerudno@mail.t-com.sk, 046 5455076, 0905 592446 Zastúpená:...

Pomník Fraňa Madvu


František Madva sa narodil v Skalici, v rodine chudobného remeselníka 14. septembra 1786. Už od samej mladosti sa zaujímal o prírodu a rastliny, najmä ich liečivé účinky. Štúdium medicíny však bolo v tých časoch veľmi nákladné. Nuž, nezostávalo mu nič iné, ako využiť bystrý um a schopnosti talentovaného chlapca na štúdium za kňaza.

Po štúdiu vystriedal viacero pôsobísk, až napokon v roku 1825 dostal Madva samostatnú faru v Nitrianskom Rudne. Bieda, sociálne nedostatky a zdravotné zanedbanie v tejto zabudnutej hornonitrianskej obci plodili mnoho chorôb a neduhov u pospolitého ľudu. Madva tu na každom kroku mal príležitosť pomáhať.

Prešlo sotva 15 rokov a chýr o Madvavi sa začal šíriť za hranicami župy a Slovenska. Jeho meno sa dostávalo do myslí mnohých významných osobností. K ním patril napr. vodca maďarskej revolúcie Lajoš Kossuth i maďarský politik Mikuláš Wesswlényi. Madvove zelinky a rozličné prášky a masti vyrobené z nich zaujali aj slávneho maďarského básnika Imre Madácha, ktorý návštevu u Madvu opísal v liste z 31. októbra 1843 priateľovi Szontághovi takto: Pokúsim sa Ti vykresliť tohto zázračného človeka: vysoký, chudý, čierny s okrúhlou tvárou a tenkým nosom na nej, s prenikavým pohľadom. Veľké ústa s úzkymi perami. Málo vlasov na hlave kryje farárska čiapka. Tú už značne poznačil zub času. Izba i fara sú veľmi chudobné. Tento človek hneď poznal v mojom ochorení lámku. Tým si získal moju veľkú dôveru. Predpísal mi Pulveres Privigenses (prievidzské prášky a odvar) ...

Madva prikázal Madáchovi liečiť sa plných sedem týždňov. Práve vtedy Madách napísal svoje najslávnejšie dielo: Tragédiu človeka.

Zdalo by sa, že Madva liečil len samé významné osobnosti vtedajšieho Uhorska. K jeho pacientom patrili však aj niekoľkí slovenskí národovci, medzi nimi aj Ľudovít Štúr i Ján Francisci. K obom Madva prechovával osobitné sympatie a záujem o ich prácu. Denne mal starosti vyše hlavy s desiatkami chorých, ktorých liečil bez rozdielu hodnosti, národnostného, spoločenského či náboženského postavenia.

Madva si však na honor nikdy nepotrpel. Liečil každého, kto k nemu prišiel. K honorácií však pociťoval akýsi živelný odpor, aj keď jej príslušníkov bral ako svojich blížnych. Veď aj preto zostal navždy len chudobným a viac hladujúcim ako nasýteným človekom.

Madva žil a liečil v Rudne spokojne a nerušene, až kým nesvitol rok 1848. Revolučný pohyb neobišiel ani utiahnutého Madvu. Jeho styky so slovenskými národovcami sa preniesli do otvoreného príklonu k ním. Pri dočasnom víťazstve Maďarov sa Madva dostal u kossuthovcov do nemilosti. Tí mu vyrabovali byt, ktorý bol ozdravujúcim útulkom toľkým trpiacim. Roku 1850 sa šesťdesiat ročný Madva, znechutený a unavený, utiahol do susedných Nitrianskych Sučian, kde 20. augusta 1852 zomrel

Karanténne opatrenia
Voľby NRSR 2020
Oznamy
Odkaz Starostovi
Projekt
Poruchy a Podnety
Meniny
 Dnes je:  05.08.2020
 Meniny má:  Hortenzia
Predpoveď Počasia
PoÄŤasie Nitrianske Rudno - Svieti.com
Počítadlo
  Dnes:   88
  Celkovo:   312226
Kamery v Rudne
Video Obce
Oficiálne spustenie stránky: 1.5.2010 (ver. 2.3)
Momentálne sa pracuje na novej verzii stránky.